Slodkaciaza logo

Samokontrola w cukrzycy ciążowej


Rozpoznanie cukrzycy ciążowej może u kobiety spodziewającej się dziecka wywołać pełen wachlarz negatywnych emocji – przede wszystkim jest to strach przed powikłaniami cukrzycy oraz ich wpływem na stan rozwijającego się płodu, ale także obawa przed samym leczeniem. 
Tymczasem podstawą sukcesu w walce z cukrzycą ciążową jest zdyscyplinowanie i właściwie prowadzona tzw. samokontrola. Samokontrolą w ciąży nazywamy szereg czynności, które w warunkach domowych wykonuje sama ciężarna, aby zadbać o normalizację poziomu cukru w swoim organizmie. 

Samokontrola w cukrzycy ciążowej obejmuje wykonywanie takich czynności jak: 

  • stosowanie się do zaleceń dietetycznych oraz modyfikacja stylu życia z uwzględnieniem aktywności fizycznej właściwej dla kobiet ciężarnych 
  • regularne pomiary poziomu glukozy
  • stosowanie insulinoterapii w przypadkach cukrzycy niepoddającej się leczeniu za pomocą diety oraz zmiany stylu życia
  • w wybranych przypadkach monitorowanie poziomu glukozy i ciał ketonowych w moczu w wybranych przypadkach monitorowanie poziomu glukozy i ciał ketonowych w moczu 

Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to bardzo ważne aspekty dotyczące, bez wyjątku, każdej ciężarnej – nie tylko tych cierpiących na dodatkowe schorzenia jak np. cukrzyca. Właściwa dieta pozwala na prawidłowy rozwój płodu i sprzyja dobremu samopoczuciu kobiety, która także w ciąży o prawidłowym przebiegu doświadczać może wielu nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego jak np. nudności, wymioty, zgaga czy zaparcia. 

Właściwy sposób odżywiania jest na tyle istotnym elementem postępowania w przypadku wykrycia cukrzycy u ciężarnej, że to właśnie od modyfikacji diety oraz wprowadzenia aktywności fizycznej rozpoczyna się jej leczenie. W grupie kobiet z cukrzycą ciążową (GDM) znajdują się pacjentki, u których udaje się osiągnąć normoglikemię bez konieczności stosowania insuliny wyłącznie za pomocą diety i ćwiczeń. 
 

Do góry